Jedna z reklam telewizyjnych mówi „masz tyle, ile masz na koncie”. By jednak mieć „na koncie”, najpierw należy nie tracić. Tymczasem pożyczamy, żyrujemy, podpisujemy weksle, wynajmujemy lub sami jesteśmy najemcami i dokonujemy wielu, wielu innych czynności.

Prawo cywilne jest niestety brutalne, zakłada z góry, że składając podpis, osoba dorosła wie co robi (dura lex sed lex). Na bazie swoich doświadczeń w kancelarii prawnej Patrum wiemy już, że późniejsze tłumaczenia są w większości nieskuteczne, gdyż Sąd mówi „przed podpisaniem trzeba było zapytać”.

Dlatego ważne jest doradztwo, sporządzanie umów, ich realizacja przed Sądem oraz skuteczna egzekucja. Nasza kancelaria prawna skutecznie pomaga we wszystkich tych obszarach.

 • Umowy cywilne (doradztwo i sporządzanie umów)

  Opiniujemy, doradzamy i sporządzamy umowy cywilne.

 • Papiery wartościowe (weksle, czeki, obligacje)

  Papiery wartościowe zastępują pieniądz, w życiu prywatnym stanowią najczęściej element zabezpieczania roszczeń. Warto ich używać, będąc wierzycielem, ale i warto wiedzieć, co podpisujesz, będąc dłużnikiem. W naszych Kancelariach Prawnych takie pytania nic nie kosztują.

 • Sprawy o zapłatę

  Niekiedy jedynym wyjściem jest zmuszenie dłużnika do wykonania zobowiązania. Zaczynamy od wezwania do zapłaty, to wyraźny sygnał, że żarty się skończyły! Część dłużników wybiera wtedy dobrowolną zapłatę lub dialog, oszczędza to czasu i kosztów.
  Wobec uporu, pozostaje skuteczna akcja sądowa, prowadząca do egzekucji.

  Niekiedy bywa jednak i tak, że nie zgadzamy się z otrzymanym pozwem. Nie ma sytuacji bez wyjścia! Kancelarie Prawne Patrum znają reguły gry i umieją doradzić: iść na ugodę, czy się bronić.
  Kancelarie Prawne Patrum pomagają więc również pozwanym, rzetelnie oceniając szanse procesu i realizując zaplanowane działania.

 • Egzekucja (w tym zapobieganie egzekucji)

  Egzekucja ma wprawdzie jedną twarz: twarz komornika, lecz ma także dwie strony: wierzyciela i dłużnika.

  Patrum pomaga wierzycielom w skutecznej egzekucji. Współpracujemy z biurem detektywistycznym.
  Patrum pozwala jednak uniknąć egzekucji krzywdzącej, nadmiernej lub niesłusznej. Ostatecznym rozwiązaniem bywa upadłość konsumencka.