Wszelkie starania, wysiłki i więzi, które wytwarzamy, wiodą do rodziny, osi naszego życia osobistego. Ingmar Bergman w znakomitych „Scenach z życia małżeńskiego” pisał: właściwie chodzi jedynie o życie, miłość i śmierć.

Odpowiedzialnie ukształtowana sfera prywatna podlega w RP szczególnej ochronie prawnej, nieukształtowana – powoduje liczne kłopoty, ciągnące się nieraz przez lata. Mając to na uwadze nasze kancelarie prawne pomagają właściwie zrozumieć i skutecznie zadziałać w ukształtowaniu życia rodzinnego.

 • Kształtowanie ustrojów majątkowych przed zawarciem i w trakcie małżeństwa

  Kancelarie Prawne Patrum doradzają w kształtowaniu ustrojów majątkowych (min. intercyza). Nasz prawnik poinformuje Cię o tym jak w praktyce wygląda rozdzielność i wspólnota majątkowa w trakcie małżeństwa. Nigdy nie jest zbyt późno, by zasięgnąć rady kompetentnych specjalistów, zrozumieć i zadziałać, zwłaszcza gdy w grę wchodzi dorobek życia.
  Często mądra rozdzielność majątkowa jest dobrą receptą w przypadku kłopotów finansowych. Rozdzielność majątkowa przeprowadzona przed notariuszem wywiera jednak inne skutki niż sądowa (erga omnes)./li>

 • Rozwód i separacja

  Wszyscy mamy świadomość, że w dzisiejszych czasach małżeństwo nie jest już ani nierozerwalne, ani trwałe, a rozkład więzi międzyludzkich niestety stanowi zjawisko powszechne. Rozwód to przełomowe wydarzenie, wywołujące skutki na resztę życia. Doskonale wiedzą o tym nasi prawnicy, dlatego zawsze są gotowi do udzielenia cennej wskazówki.

  Kiedy w małżeństwie pojawią się dzieci, należy się im właściwa ochrona, zapewnienie odpowiedniej więzi z rodzicami i środki utrzymania (alimenty).
  By nie popełnić błędu, warto dowiedzieć się, jak prawo widzi przyczyny rozwodu, a jak separacji. Jakich narzędzi użyć, aby zabezpieczyć siebie, dzieci i majątek w krytycznym momencie życia. Kiedy najlepiej podejmować ważne decyzje. Wartościowa może okazać się pomoc współpracującego z naszymi kancelariami prawnymi biura detektywistycznego.

  W tych sprawach Patrum doradza i przeprowadza skuteczne działania sądowe, współpracując z biegłym psychologiem stabilizującym dzieci i relacje z rodzicami.

 • Podział majątku małżeńskiego

  Najbardziej powszechnym ustrojem majątkowym wciąż pozostaje wspólność małżeńska. To dziwny ustrój, w którym – wbrew powszechnemu przekonaniu – nic nie jest wcale „po połowie”. Po połowie będzie dopiero na skutek intercyzy lub rozwodu. Wtedy można (nieraz trzeba) dzielić majątek.
  Niekiedy, wcale nie jest po połowie, gdyż to dramat rzetelnego małżonka żyjącego z utracjuszem.
  Dobrze podzielony majątek to tratwa ratunkowa, którą odpływamy z tonącego małżeństwa. To, co wówczas mamy decyduje o „być albo nie być” nas samych i naszych dzieci.

  Trzeba więc ustalić:

  • co należy do majątku małżeńskiego
  • ile to jest warte
  • co kto zabiera na dalsze życie
  • wzajemne warunki spłaty

  Warto omówić to ze specjalistą, aby zrozumieć i właściwie zadziałać. Kancelaria Prawna Patrum współpracuje z biegłym z dziedziny szacowania nieruchomości, przewidując wynik procesu jeszcze przed jego rozpoczęciem.